سبزنیرو

سبزنیرو

یک استارت آپ تونسی در زمینه‌ی تولید انرژی دوستدار محیط زیست از انرژی باد به کمک یک توربین بدون پره برای تولید انرژی الکتریکی استفاده می‌کند. طراحی این توربین از بادبان کشتی‌ها الهام گرفته شده است و با قیمتی نصف توربین‌های معمولی بازدهی تا دو برابر را نوید می‌دهد. نام Saphonian نیز از افسانه‌ای قدیمی در فرهنگ تونسی الگوبرداری شده است. توربینی که تصویر آن را مشاهده می‎‌کنید دومین نمونه‌ی ساخته شده توسط این شرکت است.

مزیت عمده‌ای که این توربین‌ها دارند تولید انرژی تجدیدپذیر به کمک نیروی باد البته بدون مشکلات توربین‌های قدیمی است. توربین‌های قدیمی به دلیل داشتن پره، سر و صدای زیادی تولید می‌کردند و موجب ایحاد آلودگی صوتی می‌شدند، ضمن اینکه این توربین‌ها جان بسیاری از پرندگان را نیز به خطر می‌انداختند. Saphonian از فناوری خاصی به نام بدون پره بهره می‌برد که موجب ایجاد انرژی کاملا بی ضرر می‌شود. در حقیقت در اینجا از انرژی باد به صورت رفت و برگشتی استفاده می‌شود و با انتقال این انرژی به پیستون‌های مکانیکی، این انرژی به فشار هیدرولیکی تبدیل می‌شود که بلافاصله قابل تبدیل به انرژی الکتریکی است. تبدیل این انرژی می‌تواند توسط موتورها و ژنراتورهای هیدورلیکی صورت پذیرد، ضمن اینکه می‌توان این انرژی را به صورت انباشتگی هیدرولیکی ذخیره کرد و در مواقع نیاز از آن استفاده نمود.

به کمک این توربین‌ها در زمینه‌ی تولید نیز با حذف جعبه دنده و مشکلات طراحی و ساخت پره ها، صرفه جویی مناسبی نسبت به توربین‌های معمولی صورت گرفته است. به علاوه به لطف شکل ساده و متفاوت، و به گفته‌ی سازندگان، این توربین قادر است در زمینه‌ی بازدهی از حد Betz نیز فراتر برود. حد Betz، قانونی است که طبق آن توربین‌های بادی حتی در شرایط ایده آل نیز نمی‌توانند بازدهی بالاتر از آن حد داشته باشند ( به نوعی مشابه قانون کارنو در ماشین‌های گرمایی) .

طراحان توربین‌های بدون پره Saphon امسال موفق شدند تا پتنت مربوط به این اختراع را به طور جهانی ثبت کنند و هم اکنون به دنبال سازندگان مناسبی هستند تا بتوانند این فناوری را به بازارهای جهانی وارد کنند. پیش بینی خود شرکت از زمان ورود به بازار حدود 2 سال دیگر است.

جلسه آژانس بین المللی انرژیهای تجدیدپذیر با موضوع برنامه کاری و بودجه پیشنهادی دوساله 2014-2015، روز جمعه 3 آبان ماه به صورت سمینار اینترنتی برگزار گردید.

در ابتدای این جلسه که با حضور مدیرکل آژانس آقای عدنان امین و رئیس کمیته برنامه ریزی و استراتژی و نمایندگان کشورهای عضو آژانس تشکیل شد مدیرکل آژانس به ارائه توضیحاتی در مورد کلیات برنامه پیشنهادی پرداخت و شش مورد را به عنوان اهم فعالیت های آژانس برشمرد،

این موارد عبارتند از:

 • نقش آژانس به عنوان مرکز ارتباطی در طرح دبیرکل سازمان ملل با موضوع انرژی پایدار برای همه (SE4All)
 • اطلس جهانی انرژی های تجدیدپذیر
 • افزایش سطح آگاهی و اطلاع رسانی در سطوح مختلف
 • کاربرد انرژی های تجدیدپذیر در مناطق روستایی و دور از شبکه
 • حل مشکلات مربوط به زیرساخت شبکه های انتقال برق در سناریوهای افزایش سهم برق تجدیدپذیر در شبکه
 • تحلیل و تدوین مدلهای تجاری توسعه کاربرد انرژی های تجدیدپذیر

در اثنای جلسه نیز شرکت کنندگان که شامل کشورهای انگلستان، فرانسه، آلمان، دانمارک، سوئد، ایران، مکزیک، اروگوئه، امارات و قبرس بودند در خصوص مسائلی همچون اثرات افزایش مبالغ حق عضویت کشورها، استراتژی ارتباطات و اطلاع رسانی آژانس، همکاری های دو جانبه و روشن شدن جزئیات بیشتر از فعالیتهای برنامه پیشنهادی به بحث و بررسی پرداختند. در انتهای جلسه نیز مقرر گردید نسخه بعدی پیش نویس برنامه با در نظر گرفتن آرای اعضا تهیه و مجددا به بحث گذاشته شود تا نهایتا در جلسه شورا و پس از آن، مجمع آژانس تصویب گردد.

طی نامه واصله از سفارت جمهوری اسلامی ایران در مونته ویدئو در ملاقاتی با مدیر بخش انرژی های تجدیدپذیر وزارت صنعت، انرژی و معدن اروگوئه، موضوع امکان حضور شرکتهای ایرانی در پروژه های مربوط به انرژی های تجدیدپذیر در 4 زمینه هیدرو الکتریکی، انرژی بادی، انرژی خورشیدی(فتوولتائیک) و بیو انرژی در اروگوئه مطرح گردید.
لازم به ذکر است که همواره امکان شرکت در مناقصه های مربوط در این خصوص که در سایت انرژی های تجدیدپذیر وزارت صنعت و انرژی اروگوئه درج شده است، وجود دارد.
از جمله مناقصات موجود می توان به مناقصات مربوط به خرید و فروش انرژی الکتریکی تولید شده از خورشیدی فتوولتائیک و انرژی بادی اشاره نمود و از جمله مناقصات پیش رو که در 29 نوامبر سال جاری برگزار می گردد، می توان به مناقصه ساخت سدهای کوچک هیدروالکتریکی در داخل اروگوئه اشاره داشت.
شرکتهای علاقمند می توانند جهت شرکت در این مناقصات به سایت www.dne.gub.uy مراجعه نموده و یا با ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید تماس حاصل نمایند.
در انتها خاطر نشان می گردد اطلاعات یاد شده خلاصه ای از گزارش دریافتی از سفارت جمهوری اسلامی ایران در مونته ویدئو می باشد و صحت و سقم این مطالب بر عهده این سازمان نبود و تنها جهت اطلاع رسانی برای استفاده سایر ذینفعان به صورت خلاصه درج گردیده است.

برای اولین بار در ایران ژنراتورهای مورد استفاده در نیروگاه‌های بادی به صورت کوپلینگ مستقیم و بدون هسته آهنی طراحی و ساخته شد. طراحی و ساخت این ژنراتور حدود یک سال به طول انجامیده و پس از انجام تست‌های مختلف به مرحله بهره‌برداری رسیده است. طبق گزارشات، یکی از مزایای این نوع ژنراتور در عملکرد مستقل و قابلیت استفاده محلی از آن در مناطق دورافتاده برای تولید انرژی می‌باشد. راه‌اندازی این ژنراتور در مقایسه با انواع مشابه خارجی آسان‌تر است و به دلیل طراحی خاص این ژنراتور، می‌توان از آن در مناطقی که سرعت باد کمتر است استفاده کرد. این ژنراتور در نوع خود بی‌نظیر بوده و مهم‌ترین مزیت آن راندمان بالای آن است که تا 96 درصد می‌رسد.

در پاییز گذشته، در کشور دانمارک، شرکت آلمانی زیمنس بزرگترین توربین بادی جهان را ساخت که اندازه هریک از سه پره چرخان آن چیزی حدود 74.9 متر – تقریبا اندازه طول بال های یک هواپیمای ایرباس 380- می باشد.

در حالی که بیشتر سازندگان توربین، پره ها را در قالب دو قطعه جداگانه می سازند، شرکت زیمنس آن هار در قالب یک قطعه تولید می کند و در نتیجه این فرایند، نیاز به چسباندنِ قطعات از بین می رود و پره ها 20% سبک تر می شوند.

این کاهش وزن، منجر به ساخت پره های با طول بیشتر شده است که می توانند با دریافت باد بیشتر، قدرت بیشتری تولید کنند.

این توربین ها می توانند تا 6 مگاوات برق تولید کنند، که این مقدار برای سرویس دادن به 6000 خانوار کافیست و شرکت زیمنس قصد دارد 300 عدد از این توربین ها را در اوائل سال جاری در کشور انگلستان نصب نماید.

منبع

دوشنبه, 20 آبان 1392 ساعت 17:42

جزایر خورشیدی شناور

شرکت سوییسی Viteos به تازگی اعلام کرده است که در حال ساخت سه مجموعه سلول های خورشیدی شناور بر روی دریاچه نوشاتل است.

Viteos قصد دارد در این پروژه با همکاری شرکت Nolaris ، جزایری خورشیدی به قطر 25 متر، هریک شامل 100 پنل فتوولتاییک تولید کند و تاکید کرده است که این جزایر صرفا با هدف تحقیق و توسعه ساخته خواهند شد و جنبه عملی و میزان مقرون به صرفه بودن تولید انرژی توسط آن ها چندان مورد نظر نیست.

از جمله قابلیت های این جزایر خورشیدی، چرخش 220 درجه به منظور دنبال کردن مسیر خورشید و تولید انرژی بیشتر است. همچنین برای کاهش هزینه ساخت، آن ها را بر روی تیوب های بادی خواهند ساخت.

بنابر گفته Viteos، این جزایر بین ماههای اردیبهشت تا مرداد به بندر نوشاتل منتقل و در آنجا نگه داری خواهند شد، تا در اوائل سال 2014 میلادی در مکان نهایی خود نصب شوند و چیزی حدود 25 سال مورد ارزیابی و آزمایش قرار بگیرند.

محققان مرکز ملی تحقیقات جوی (NCAR) می گویند که بهتر شدن وضعیت پیش بینی آب و هوا باعث شده است بتوانیم انرژی خورشیدی بیشتری، با قیمت ارزان تر وارد شبکه برقی کنیم.

یک تیم تحقیقاتی در مرکز تحقیق و توسعه در بولدر کلرادو، در حال آغاز پروژه ای سه ساله هستند، که هدف آن پیش بینی سه روزه آب و هوا برای نیروگاه های خورشیدی و اپراتوری های شبکه برقی است.

Sue Ellen Haupt مدیر بخش آب و هوای NCAR می گوید: دانستن این موضوع که قرار است چه میزان نور خورشید به نیروگاه های خورشیدی برسد، برای مدیران اجرایی امری حیاتی است، چرا که به آن ها این اطمینان خاطر را می دهد که در صورت نیاز مشتریانشان، نیروی کافی برای تامین این نیاز را دارند.

البته این اولین بار نیست که NCAR قدمی در جهت بهبود و افزایش میزان انرژی تجدید پذیر جاری در شبکه های برقی، بر می دارد. چند سال پیش، این مرکز یک سیستم پیش بینی میزان باد اختراع کرده بود، که میزان دقت را تا 35 درصد افزایش داد و باعث شد شرکت Xcel Energy، فعال در زمینه انرژی باد، چیزی حدود 6 میلیون دلار تنها در یک سال، صرفه جویی کند.

چالشی که این مرکز در مواجهه با انرژی خورشیدی با آن رو به روست، اندکی بزرگ تر است و آن پیش بینی پوشش ابر بر فراز یک منطقه خاص است.

میزان انرژی خورشیدی دریافتی، علاوه بر تاثیر پذیری از زمان و مکان آمدن ابرها، از نوع آن ها نیز تاثیر می گیرد. ضخامت و ارتفاع ابرها به میزان قابل توجهی بر میزان نور خورشیدی که زمین دریافت می کند تاثیر می گذارد.

NCAR برای دستیابی به این هدف، از دامنه وسیعی از فناوری ها بهره می برد که در راس آن، سه تصویرگر آسمان، هرکدام در سه مکان متفاوت، وجود دارد.

این تصویر گر ها آسمان را زیر نظر می گیرند و ارتفاع، ضخامت و همچنین مسیر حرکت ابرها را مشخص می کنند.

رکس پاریس، شهردار شهر لنکستر در ایالت کالیفرنیا، می خواهد تمام خانه های تازه ساخت این شهر را، که پس از 1 ژانویه 2014 ساخته خواهند شد، به سیستم خورشیدی مجهز کند.

هدف از این کار، آن است که سرمایه گذاران را به سرمایه گذاری در سیستم های خورشیدی تشویق کنند و دستورالعملی مطابق با استانداردهای ساختمانی و معماری شهری، برای نصب این سیستم ها فراهم آورند.

علاوه بر این، این سیستم بیشتر به منظور گردآوری استانداردها و رویه هایی برای سازندگان خانه های جدید در نظر گرفته شده است تا با نصب سلول های خورشیدی، بهره بیشتری از مزایای انرژی های جایگزین ببرند.

خانه های مسکونی با اندازه 7000 فوت مربع، می بایست از سیستم خورشیدی با قدرت 1 تا 1.5 کیلوواتی و خانه های مسکونی روستایی تا 100000 فوت مربع، از سیستمی حداقل 1.5 کیلوواتی بهره ببرند.

دوشنبه, 20 آبان 1392 ساعت 17:24

شارژر خورشیدی جدید XD

در جعبه این شارژر ها، یک شارژر خورشیدی پنجره ای، حلقه سیلیکنی، کابل usb و همچنین یک دفترچه راهنما قرار دارد.

ابعاد این شارژر 1.75×11×11 سانتیمتر و وزن آن معادل 95 گرم است و یک باتری 1400 میلی آمپر یون- لیتیومی درون یک محفظه از جنس پلاستیک ABS در این وسیله جاسازی شده است.

برای انتقال شارژ از شارژر به وسیله الکتریکی متصل به آن یک usb فول سایز ، و به منظور شارژ باتری درون آن (که حدود 3 ساعت زمان لازم دارد) یک مینی usb در نظر گرفته شده است.

در صورتی که بخواهیم به صورت خورشیدی این وسیله را شارژ کنیم لازم است پنل PV 7.8×7.8 میلیمتری آن 13 ساعت به میزان کافی نور خورشید دریافت کند تا به طور کامل شارژ شود.

یک چراغ نشانگر وضعیت در این شارژر به کار رفته که با دریافت انرژی قرمز می شود و به محض کامل شدن شارژ باتری رنگش به سبز تغییر می کند. به منظور شارژ خورشیدی می توان وسیله را روی میزی در نزدیکی پنجره قرار داد و یا با استفاده از حلقه سلیکنی از سمت داخل به شیشه پنجره چسباند.

قیمت در نظر گرفته شده برای این شارژر ، 65 دلار آمریکاست.

 

سیلیکن، که ماده سازنده بسیاری قطعات الکتریکی از چیپ های کامپیوتری گرفته تا سلول های خورشیدی ست، پیش از استفاده، نیاز به یک پوشش سطحی دارد.

این پوشش باعث اثر ناپذیری سیلیکن می شود، از اکسید شدن آن جلوگیری می کند و مانع از بین رفتن خاصیت الکتریکی اش می شود.

بحث اصلی در این فرایند آن است که این کار، مقدار زیادی گرما و انرژی مصرف می کند که هم پرهزینه است و هم باعث محدودیت در انتخاب سایر قطعات مورد نیاز می شود.

حال، گروهی از محققان دانشگاه MIT، موفق به ابداع روشی شده اند که فرایند اثر ناپذیری را در دمای اتاق انجام می دهد و می تواند مزایای قابل ملاحظه ای در تولید سلول های خورشیدی و سایر دستگاه های سیلیکنی داشته باشد.

به طور معمول، سطح سیلیکن با پوششی از سیلیکن نیتریت اثر ناپذیر می شود که لازمه آن افزایش دمای قطعه تا 400 درجه سلسیوس است. در مقابل، با بهره گیری از روش جدید، از تجزیه بخارهای آلی سیم هایی که تا 300 درجه سانتیگراد داغ شده اند، استفاده می شود، اما طی آن دمای خود سیلیکن تنها تا 20 درجه سانتیگراد ( دمای اتاق) می رسد.

انرژی مورد نیاز برای داغ کردن این سیم ها، کمتر از انرژی لازم برای روشن کردن یک لامپ است، بنابراین هزینه مصرف انرژی در این روش بسیار پایین خواهد بود.

از آن جا که، انرژی مورد نیاز برای ساخت سلول های خورشیدی سیلیکنی یکی از نگرانی های اصلی سازندگان آنهاست، به هر میزان هرچند اندک، صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه، آنها را قابل رقابت با سایر منابع تولید الکتریسیته می سازد، در نتیجه این کاهش دما به میزان قابل توجهی قیمت این سلول های خورشیدی را کاهش می دهد.

علاوه بر این مزیت دیگر این روش، ایجاد یک پوشش مات برای سطح سلول های خورشیدی است که باعث بهبود کارایی آن می شود.

صفحه1 از13

خبرهای علم و فناوری

 • تولید هیدروژن با استفاده از نور خورشید، آب و زنگ آهن +

  در حالی که دانشمندان، در تلاشند تا کارایی پنل های خورشیدی را افزایش دهند چالش دیگری در زمینه ذخیره انرژی بیشتر...
 • تولید بخار بدون نیاز به جوشیدن آب +

  مخلوطی از آب خالص، نانوذرات و نور خورشید قادرند بدون جوشاندن آب، آن را به بخار تبدیل کند. امروزه با بیشتر...
 • پنجره هایی که برق تولید می‌کنند +

  به گزارش مشرق، تیم تحقیقاتی دانشگاه لس آنجلس کالیفرنیا یک نوع سلول خورشیدی پلیمری را ارائه کرده که می تواند بیشتر...
 • بالا بردن توان انرژی خورشیدی +

  بیشتر پنل های خورشیدی کمتر از 20% انرژی موجود در نور خورشید را به برق تبدیل می کنند. اما یک بیشتر...
 • تاثیر هیدروژن بر افزایش کارایی انرژی باد و خورشید و کاهش تولید گازهای گلخانه ای +

  گزارشی تازه نشان می دهد که استفاده از هیدروژن پتانسیل قابل توجهی در کاهش تولید کربن دی اکسید و بهبود بیشتر...
 • روشی مناسب برای محافظت از سطح سیلیکنی قطعات +

  سیلیکن، که ماده سازنده بسیاری قطعات الکتریکی از چیپ های کامپیوتری گرفته تا سلول های خورشیدی ست، پیش از استفاده، بیشتر...
 • شارژر خورشیدی جدید XD +

  در جعبه این شارژر ها، یک شارژر خورشیدی پنجره ای، حلقه سیلیکنی، کابل usb و همچنین یک دفترچه راهنما قرار بیشتر...
 • سلول های خورشیدی بر سقف خانه های لنکستر +

  رکس پاریس، شهردار شهر لنکستر در ایالت کالیفرنیا، می خواهد تمام خانه های تازه ساخت این شهر را، که پس بیشتر...
 • رشد صنعت خورشیدی با کمک پیش بینی دقیق ابرها +

  محققان مرکز ملی تحقیقات جوی (NCAR) می گویند که بهتر شدن وضعیت پیش بینی آب و هوا باعث شده است بیشتر...
 • جزایر خورشیدی شناور +

  شرکت سوییسی Viteos به تازگی اعلام کرده است که در حال ساخت سه مجموعه سلول های خورشیدی شناور بر روی بیشتر...
 • 1
 • 2

ورود کاربران