تاریخچه

iran-flag2

برق یکی از حامل های انرژی با کاربردهای گسترده است که نسبت به سایر حامل ها پاک تر بوده و امکان دسترسی به آن بیشتر می باشد. از این رو، کاربرد آن در جهان بصورت فزاینده ای در حال افزایش است و در حال حاضر در سراسر دنيا سريع ترين رشد در مصرف انرژي نهايي مربوط به برق است. صنعت برق به عنوان صنعت زیربنایی و مادر نقش مهمی در توسعة اقتصادی و رفاه جوامع دارد. اهمیت برق از آن جهت است که به دلیل امکان به‌کارگیری تکنولوژی‌های مدرن‌تر و نیز ملاحظات زیست‌محیطی، در تمامی زمینه‌های فعالیت می‌تواند به عنوان انرژی مناسب انتخاب شود. از این رو رشد روزافزون تقاضاي برق نيازمند مدیریت تخصصی و نیاز به سرمايه گذاري هاي کلان در صنعت برق و انرژی کشور دارد. كمبود منابع مالي جهت انجام سرمايه گذاري جديد متناسب با رشد مصرف برق و تأمين هزينه هاي تعمير و نگهداري تأسيسات موجود، ضعف عملكردي بخشهاي دولتي در اداره اين بخش و متعاقب آن افزايش هزينه هاي توليد و تأمين برق مورد نياز جامعه موجب توجه و رويكرد دولت به سمت خصوصي سازي صنعت برق شده است. شرکت مدیریت انرژی امید تابان هور به عنوان یک شرکت مادر تخصصی از گروه سرمایه گذاری امید در حوزه صنعت برق، در ایران و کشورهای منطقه فعالیت می کند. این شرکت با مدیریت علمی در سرمایه گذاری، اجرای طرح های صنعتی، مطالعات فنی – اقتصادی و تجارت انرژی الکتریکی در کشور حضوری فعال و تآثیر گذار دارد. این شرکت با بهره گیری از نیروی انسانی متعهد و متخصص، بکارگیری فن آوری های نوین و با مدیریت سرمایه گذاری حرفه ای، در انطباق با استانداردهای جهانی در افق چشم انداز 20 ساله کشور در چارچوب منافع ملی حرکت می نماید.

دسترسی به سهم ۵ درصدی از ظرفیت نیروگاهی کشور و سرمایه گذاری در تولید برق از منابع تجدید پذیر (انرژی خورشیدی، انرژی بادی و …) از مهمترین اهداف میان مدت شرکت مدیریت انرژی امید تابان هور می باشد، در حال حاضر این شرکت ۱٫۵ درصد ظرفیت نیروگاهی کشور را دارا می باشد.

شفافیت مالی از مهمترین شاخصه هایی است که در شرکت مدیریت انرژی امید تابان هور می بایست مد نظر قرار گیرد و در این راستا ورود به بازار بورس و در دستور کار قرار گرفته است.

استفاده از منابع مالی صندوق توسعه ملی و فاینانس های خارجی از اساسی ترین راهکارهایی است که در ساخت نیروگاهها می بایست مورد استفاده قرار گیرد.

محل اصلی نیروگاه در شهر منجیل کیلومتر 70 جاده قزوین- رشت می باشد  و در حال حاضر دارای  66  نفر نیروی انسانی در بخش های مختلف می باشد. وسعت مزارع بادی که تحت پوشش این شرکت قرار دارد 650 هکتار می باشدکه از این مقدار 160 هکتار مربوط به نیروگاه منجیل و پسکولان، 15 هکتار نیروگاه رودبار، 75 هکتار نیروگاه هرزویل و 400 هکتار مربوط به نیروگاه سیاهپوش می باشد.

 

آمار

توان تولیدی مجموعه توربینهای بادی به ظرفیت 60.28 مگاوات از طریق خطوط هوایی 20 کیلوولت به پست برق سفید رود،لوشان و گیلوان منتقل می گردد.

نیروگاه

300kw

500kw

550kw

660kw

ظرفیت کل MW 

منجیل وپسکولان

14

1

15

22

27.47

رودبار

0

1

3

0

2.15

هرزویل

12

0

0

15

13.5

سیاهپوش

0

0

0

26

17.16

ظرفیت کل  (MW)

7.8

1

9.9

41.58

60.28

 

توانمندیها و قابلیتها

- پتانسیل سنجشی باد منطقه و مدلسازی نیروگاه بادی

- محاسبه انرژی قابل استحصال نیروگاه بادی

- پیاده سازی سیستم های مدیریت و بهره وری انرژی

- محاسبات و تحلیلهای فنی، مالی و اقتصادی پروژه های نیروگاه بادی

- بازرسی فنی کلیه قطعات و تجهیزات توربین بادی

- ارائه خدمات پس از فروش توربین‌های بادی (به همراه تأمین قطعات یدکی)

 

 معرفی واحد تحقیق و توسعه

واحد تحقیق و توسعه شركت تولید نیروی برق سبز منجیل، متشكل از مهندسین و متخصصین زبده و مجرب طی سالهای حضور در صنعت نیروگاهی كشور، در زمینه‌های گسترده از جمله انجام مطالعات بادسنجی و مكان‌یابی نیروگاههای بادی، امكان‌سنجی فنی و اقتصادی، بهینه سازی فرایندهای تولید، پشتیبانی فنی تولید، نصب و بهره برداری از نیروگاههای بادی فعالیت داشته و با تكیه بر تجارب كارشناسی و مدیریتی خود از هر حیث آمادگی انجام پروژه‌های طراحی توربینهای بادی بزرگ و احداث نیروگاههای بادی را دارا می‌باشد و در این خصوص از خدمات مشاوره‌ای طراحان توربینهای بادی بزرگ در سطح بین‌‌المللی نیزبهره‌مند می گردد.

 

برنامه های توسعه احداث مزارع بادی

این شركت با تكیه بر دانش و تجربه گروه مهندسین و تكنسینهای مجرب داخلی و امكانات نرم افزاری و سخت افزاری فراهم آمده، احداث و بهره‌برداری نیروگاه بادی را به موازات گسترش توانمندیهای ساخت داخل با برنامه انتقال تكنولوژی از شركتهای صاحب نام دنیا، بطور جدی دنبال می‌كند و با تكیه بر تجارب كارشناسی و مدیریتی خود از هر حیث آمادگی انجام پروژه‌های طراحی توربینهای بادی بزرگ و احداث نیروگاههای بادی را دارا می‌باشد. با توجه به سرمایه‌گذاریها و ظرفیت‌سازی انجام شده توسط شرکت های داخلی، امكان طراحی و توسعه نیروگاه‌های بادی با تكیه بر امكانات و توانمندیهای ساخت داخل فراهم گشته است.
انجام مطالعات بادسنجی و مكان‌یابی نیروگاهای بادی با هدف تعیین دقیق پتانسیل باد منطقه و انتخاب مناسب‌ترین نقاط برای نصب مولدهای بادی، بررسیهای امكان سنجی فنی و اقتصادی احداث نیروگاه‌های بادی، طراحی مزرعه بادی، طراحی و ساخت و تامین تجهیزات توربینهای بادی، انجام عملیات ساختمانی، نصب و بهره‌برداری از نیروگاههای بادی، همچنین تامین مالی پروژه‌های احداث نیروگاه بادی از منابع مالی ‌ملی و جهانی از جمله خدمات این شركت می‌باشد.

 

گالری تصاویر

 

 

ورود کاربران